Horní menu

Vyhledat v textu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1
1.6.2024 - Den dětí v Sazovicích
2
Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Spolky a kluby > Myslivci

Myslivci

myslivci
 

 Myslivecké sdružení s názvem "HÁJ" vzniklo sloučením tří okolních vesnic - Sazovic,Mysločovic a Machové.

 V současné době provozuje spolek myslivost v honitbě, kterou má pronajatou od honebního společenstva těchto obcí. Starostou honebního společenstva je Josef Václavík. Zemědělsky na této půdě hospodaří firma Zemet se sídlem v Tečovicích a firma Dobra se sídlem v Sazovicích. Výměra honitby činí celkem 996 ha, z toho zemědělská půda 932 ha, lesní půda 22ha, ostatní plocha 12 ha a vodní plocha 30 ha. Hlavní zvěří, která se v honitbě vyskytuje a se kterou sdružení myslivecky hospodaří, je zvěř drobná - zajíc polní a bažant obecný a zvěř spárkatá - srnčí. V posledních dvou letech se zde v době dozrávání zemědělských plodin výrazně vyskytují divoká prasata.

 Naše honitba je zařazena do 2. jakostní třídy. Toto zařazení stanoví státní správa na základě údajů o nadmořské výšce, intenzitě obdělávané půdy a skladbě pěstovaných plodin. Zároveň jsou z těchto údajů pro danou výměru stanoveny normované stavy zvěře (v tomto množství daná zvěř ještě nepůsobí škody), případně jejich minimální počty (hranice, kdy dochází k ohrožení druhu vyhynutím). A ty činí: zajíc polní - 102 ks, minimum - 30 ks, bažant - 80 ks, minimum - 20 ks, srnčí zvěř - 48 ks, minimum - 10 ks. U černé zvěře počty stanoveny nejsou, celoročně se zde může lovit sele a lončák prasete divokého bez omezení počtu. Mimo tuto zvěř se zde vyskytují i ostatní druhy zvěře. Například kachna divoká, koroptev polní, holub hřivnáč, straka, sojka, draví práci včetně sov, liška, jezevec, kuna lesní i skalní.

 Myslivecké sdružení má v současné době 21 členů. Z tohoto počtu je 8 členů ze Sazovic, 5 členů z Mysločovic a 8 členů z Machové. Předsedou je Václav Pálka ze Sazovic, mysliveckým hospodářem Jaroslav Velísek ze Sazovic a jednatelem Daniel Vojáček z Machové.

 K výkonu práva myslivosti vlastní sdružení celkem 4 lovecky upotřebitelné psy se všemi potřebnými zkouškami. Členové mysliveckého sdružení odpracují každoročně velké množství brigádnických hodin při práci v honitbě a přikrmování zvěře. Každoročně provádí sčítání zvěře v honitbě. V zimním období pořádají tradiční myslivecký ples s bohatou zvěřinovou tombolou, na podzim zapůjčují svou dobře zazvěřenou honitbu k výkonu podzimních zkoušek loveckých psů, které organizuje OMS Zlín. 
 
V roce 2004 bylo v honitbě uloveno celkem:
bažant - 26 ks, zajíc - 22 ks, kachna divoká - 17 ks, zvěř srnčí - 24 ks, divoká prasata - 14 ks, liška - 8 ks, kuna skalní - 3 ks

V roce 2005 bylo v honitbě uloveno celkem:
bažant - 42 ks, zajíc - 18 ks, kachna divoká - 45 ks, zvěř srnčí - 16 ks, divoká prasata - 26 ks, liška - 5 ks, kuna skalní - 6 ks

Sazovice, červen 2006 Jaroslav Velísek
  myslivecký hospodář

Členové mysliveckého sdružení "HÁJ" v roce 2005 

Členové mysliveckého sdružení "HÁJ" v roce 2005

Horní řada: Paluska Lukáš, Janík Zdeněk, Václavík Josef - starosta honebního společenstva, Vojáček Daniel - jednatel, Lapčík Zdeněk - místopředseda, Velísek Jaroslav ml. - myslivecký hospodář, Fryštacký Bohuslav.

 Střední řada: Jančík Miloslav ml., Kučera Pavel, Andrýsek Zdeněk, Pálka Václav ml.- předseda, Jančík Miloslav - pokladník, Vrabček Jaroslav, Venený Radek.

 Zleva sedící: Hanák Lubomír, Chytil Miroslav, Dovrtěl Josef, Kučera Jaroslav, Pálka Václav, Brázdil Břetislav, Velísek Jaroslav.