Drobečková navigace

Úvod > Spolky a kluby > Hasiči

HASIČI SAZOVICE  -  SDH SAZOVICE

 

Zásahy našich hasičůZásahová jednotka - Hasičská technika - Závodní team mužů - Závodní team žáků - Výbor SDH Sazovice - Hasičská fotogalerie - Jiné hasičské zajímavosti

Externí hasičskou fotogalerii najdete zde: sdhsazovice.rajce.idnes.cz  nebo zde: pepino100370.rajce.idnes.cz  a také zde: sazovicezaci.rajce.idnes.cz

Vítejte na stránce Sboru dobrovolných hasičů ze Sazovicznak SDH

Poslední aktualizace: 23.9.2023  (aktualizuje jednatel SDH Sazovice) 

 

NEJBLIŽŠÍ AKCE, KTERÉ LETOS PŘIPRAVUJEME:

28. září 2023 proběhnou v naší obci tradiční oslavy patrona naší obce sv. Václava. Pozvánka je zde:

Pozvánka Václav.jpg

13. října 2023 v 19 hodin bude další členská schůze v naší klubovně

11. listopadu 2023 v 16 hodin proběhne na sále OÚ výroční Valná hromada našeho sboru. Účast našich členů je povinná, zástupci okolních sborů budou vítáni

 

AKTUALITY Z DĚNÍ VE SBORU V ROCE 2023 (akce, které už proběhly):

9. září 2023 proběhl na výletišti Zahrázovo hasičský den spojený s ukončenou ZLPS. Začalo se ve 12 hodin a hasičské útoky probíhali až do 19,30 hodin. Celkem se odběhlo skoro 80 útoků a to je maximum, co jsme u nás kdy viděli! Potom následovalo slavnostní vyhlášení výsledků soutěže i celé zlínské ligy. Byl to neuvěřitelný zážitek, atmosféra byla opravdu bouřlivá a neopakovatelná. Po vyhlášení následovala diskotéka s DJ Vači, která končila až ve 2 hodiny ráno. Akce však pokračovala až do nedělního dopoledne, protože hasičská plocha a přilehlé okolí se proměnilo ve stanové městečko, kde přespalo více jak 100 hasičů z celého Zlínska. Ráno byla pro všechny i snídaně a postupně se všichni odebírali do svých domovů. Za celý den se na výletišti prostřídalo asi 1000 lidí a večerního vyhlášení a následné "pařby" se zúčastnilo asi 600 lidí! Opravdu to byl neopakovatelný zážitek, který se nedá popsat, když ho člověk nezažije. Všichni byly moc spokojení, vše klapalo na jedničku a spokojení byli i zástupci rady ZLPS a vypadá to, že poslední soutěž ZLPS se i příští rok uskuteční u nás. No, máme se opět na co těšit !!

25. července až 27. července 2023 zorganizoval trenér naší mládeže Josef Gerža a jeho asistent Jaroslav Přibyl hasičský čundr pro své svěřence. Podrobnosti doplním později. 

26. června 2023 proběhlo v místní škole evakuační cvičení spojené s hasičským dopolednem na výletišti Zahrázovo. Po ranní odborné přednášce v budově školy se kolem 10 hodiny vyhlásil poplach a všechny děti a učitelky se přesunuli na nádvoří školy, kde se všichni spočítali. Naše výjezdová jednotka ihned po příjezdu zahájila kontrolu celé budovy, protože bylo podezření, že zde někdo zůstal. To se však nepotvrdilo, a tak jsme zásah ukončili. Ty nejmenší děti jsme pak naložili do obou hasičských vozidel a po krátké projížďce jsme je dovezli na výletiště. Starší děti došli za doprovodu učitelek na výletiště pěšky. Zde byli připraveny ukázky našich starších žáků i výjezdové jednotky JSDH Sazovice. A protože panovalo horké počasí, tak nakonec nechyběla ani pořádná sprcha z hasičských proudnic, kde si mohl každý vyzkoušet, jak se taková proudnice drží a jak se s ní reguluje proud vody. Akce se zúčastnili nejen děti z naší školy, ale i obyvatele zlínského stacionáře pro tělesně postižené. Celou akci prováděli školení členové naši JSDH Sazovice.

25. června 2023 proběhla od 8 hodin na výletišti Zahrázovo hasičská soutěž pro mladé hasiče pod názvem Memoriál Josefa Brázdila. Celé soutěže se zúčastnilo asi 60 družstev a opět byla soutěž zařazena do seriálu soutěží ZLMH a StMPM. Soutěž byla zajímavá, pohoštění i návštěvnost byla více než dobrá a končilo se okolo 14 hodiny. Až na jeden úraz mladé slečny, ke kterému se musela volat i záchranka, proběhla celá soutěž bez problémů a celý den nám přálo i skvělé slunečné počasí. 

16. června 2023 v 18:03 nám KOPIS vyhlásil poplach. Jednalo se o požár strniště v obci Machová. Ve skutečnosti to bylo plánované taktické cvičení jednotek našeho 3. okrsku. Po příjezdu na místo jsme vytáhli naši PS12 a roztáhli vedení na 6 hadic B. Společně s ostatními sbory jsme dostali vodu ze studny až k místu fiktivního požáru. Celé cvičení proběhlo bez problému a po vyhodnocení jsme sedli na malé pohoštění, které si pro nás připravil místní sbor. Na základnu jsme se vrátili zhruba ve 20 hodin.

13. května 2023 jsme oslavili 120. výročí od založení našeho sboru. Akce to byla celodenní a k vidění toho bylo opravdu hodně. Dopoledne to byl slavnostní průvod obcí, proběhla mše svatá v našem kostele a pak následovala slavnostní schůze na sále OÚ zakončená výborným obědem. V odpoledních hodinách se oslavy přesunuli na výletiště, kde se představili historické i současné hasičské stříkačky. Své útoky předvedla i naše mládež a družstvo mužů. Vše pak zakončili profesionální hasiči ze Zlína a Otrokovic, kteří ukázaly vyproštění zraněné osoby z auta a slanění z vysutého žebříku. Vše proběhlo na jedničku a oslavy pak pokračovali jako taneční zábava s krojovanou hudbou Zdounečanka. Končilo se až hodně pozdě v noci.

30. dubna 2023 proběhla jedna z největších akcí, kterou každý rok pořádáme, a tou byl Velký slet čarodějnic. Odpolední program pro děti začínal v 15 hodin a večerní zábava odstartovala po 20 hodině. Tradičně nám hrála rocková kapela Expo-Pension a nechybělo ani šermířské vystoupení skupiny Berendal. Po počátečních problémech s elektřinou, kdy nám několikrát vypnul hlavní jistič i proudový chránič, jsme závadu odstranili a pak se hrálo, tancovalo a zpívalo skoro až do rána. Akce to byla opět skvělá a celkem ji navštívilo více jak 800 lidí !

29. dubna 2023 se uskutečnila tradiční hasičská pouť na sv. Hostýn. Objednaný autobus odjížděl v 8 hodin z místních zastávek, návrat byl pak kolem 15 hodiny. Zúčastnilo se asi 40 lidí

15. dubna 2023 proběhla od 9 hodin jarní brigáda na výletišti Zahrázovo. Provedl se úklid zbrojnice a hlavně se natáhli nové plachty na oba altány, které na výletišti jsou. Tentokrát nám počasí přálo a vše se tak zvládlo do 13 hodin.

14. dubna 2023 proběhl jarní sběr železa v obci. Sraz byl v 15 hodin před hasičárnou a krátce po této hodině se i vyjelo. Sešlo se nás poměrně dost a tak šl práce rychle. Jen nás potrápilo počasí, protože po celou dobu trvání sběru pršelo. Vše jsme ale zvládli a krátce po 17 hodině bylo hotovo.

18. února 2023 proběhlo tradiční masopustní vodění medvěda. Sraz masek byl v 8 hodin na výletišti a krátce po 9 hodině se vyšlo. Maškarní průvod měl letos asi 35 účastníků, což je sice méně, než loni, ale i tak je to skvělá účast. Za zvuku reprodukované hudby všeho druhu se chodilo od domu k domu a byla opravdu skvělá atmosféra. S krátkou pauzou na oběd jsme končili okolo 17 hodiny, kdy se došlo zpět na Zahrázovo, kde bylo pro všechny připravené občerstvení a hlavně zasloužený odpočinek. Všem zúčastněným moc děkujeme a už teď se těšíme na příští rok.

11. února 2023 proběhl na sále OÚ Hasičský ples. Tato první letošní akce se konala po dvouleté pauze, tak jsme čekali hojnou účast. Nakonec se zúčastnilo asi 130 plesařů, což nebylo málo ani moc. Prostě tak akorát. Z informací vím, že účast mohla být větší, ale spousta lidí onemocněla respiračními nemocemi, tak se nemohli účastnit. I tak ale byla skvělá zábava s kapelou Zdounečanka, nechyběla ani módní přehlídka, či nějaká ta soutěž na rozptýlení. No a samozřejmě i bohatá tombola od štědrých sponzorů, kterým tak moc děkujeme. Končilo se až v ranních hodinách.  

   

Informace o dění ve sboru v minulých letech a Výroční zprávy našeho sboru

Činnost sboru:

Členové družstev mladší žáci, starší žáci, muži a ženy se každoročně zúčastňují okrskových soutěží v požárním útoku a štafetě, ale i pohárových soutěží, které pořádají okolní sbory. Pořádáme též soutěž pro dříve narozené, která se koná vždy v polovině srpna, pod názvem „Memoriál Libora Kučery“. Soutěž se skládá ze speciální štafety a útoku podle dřívějších pravidel. Členové sboru se zúčastňují i oslav a výročí v okolních sborech, obcích, hodů, sjezdů rodáků, svěcení symbolů, valných hromad, oslav sv. Floriána, doprovázejí své zesnulé členy na jejich poslední cestě a navštěvují i jubilanty při příležitosti jejich životních výročí.

Činnost zásahové JSDH Sazovice:

Každoročně je do plánu činnosti naši JSDH zařazeno námětové okrskové cvičení (dálková doprava vody), případně i naše vlastní prověřovací cvičení (uměle vytvořený požár nebo jiná podobná událost). Každý rok těž provádíme pro místní školu odborné přednášky, které jsou obvykle spojené s cvičnou evakuací celé školy a ukázkami hašení.

Financování sboru:

K zajištění financování sboru slouží hlavně sběry železného šrotu, které probíhají vždy na jaře a na podzim. Tolik potřebné finance se též získávají z pořádání veřejných akcí, plesů a hasičských soutěží. Hodně nám pomáhají i sponzoři, kterých je hodně, ale mezi ty nevýznamnější patří určitě firma MRB Sazovice, která financuje hlavně naše závodní družstva.