Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Spolky a kluby > Hasiči

HASIČI SAZOVICE  -  SDH SAZOVICE

 

Zásahy našich hasičůZásahová jednotka - Hasičská technika - Závodní team mužů - Závodní team žáků - Výbor SDH Sazovice - Hasičská fotogalerie - Jiné hasičské zajímavosti

Externí hasičskou fotogalerii najdete zde: sdhsazovice.rajce.idnes.cz  nebo zde: pepino100370.rajce.idnes.cz  a také zde: sazovicezaci.rajce.idnes.cz

Vítejte na stránce Sboru dobrovolných hasičů ze Sazovicznak SDH

Poslední aktualizace: 1.10.2022  (aktualizuje jednatel SDH Sazovice) 

 

NEJBLIŽŠÍ AKCE, KTERÉ LETOS PŘIPRAVUJEME:

14. října 2022 bude od 15 hodin probíhat v naší obci sběr železa.

14. října 2022 v 19 hodin bude další členská schůze v naší klubovně.

28. října 2022 projde naší obcí v rámci dne vzniku samostatného Československa lampiónový průvod.

29. října 2022 proběhne tradiční podzimní vycházka do přírody. Podrobnosti postupně doplním.

12. listopadu 2022 od 16 hodin proběhne na sále OÚ výroční Valná hromada našeho sboru. Účast našich členů je tzv. povinná a zástupci z okolních sborů budou samozřejmě vítáni.

 

AKTUALITY Z DĚNÍ VE SBORU V ROCE 2022 (akce, které už proběhly):

28. září 2022 proběhly v naší obci oslavy patrona obce sv. Václava. Jako každoročně se začalo brzy ráno hudebními gratulacemi všem Václavům v obci a poté asi v 9,30 vyšel slavnostní průvod od firmy MRB ke kostelu sv. Václava, kde proběhla mše svatá. Poté pokračoval průvod k OÚ, kde bylo na sále připraveno pro všechny účinkující pohoštění a oběd. Po celou dobu nám hrála oblíbená kapela Zdounečanka. Končilo se až pozdě odpoledne.

23. září 2022 jsme uspořádali na Zahrázovém hudební zábavu s kapelou M.O.P. 69. Tato pro nás ne příliš známa kapela předvedla své vysoké kvality, protože hrály opravdu skvěle! A navíc zde hraje na bicí i jeden náš člen, a to Marek Brázdil. Ikdyž byla dost zima, tak se celá akce opravdu vydařila, jen těch lidí mohlo přijít víc. Ale to už neovlivníme, ale budeme se těšit na příště, protože tato kapela u nás určitě nehrála naposled.

Soutěž pro dříve narozené, tzv. Memoriál Libora Kučery, měla proběhnout 17. září 2022, ale byla pro nezájem okolních sborů zrušena.

Námětové (taktické) cvičení našeho 3. okrsku, bylo pro letošní rok definitivně zrušeno. Nejdříve bylo několikrát přesunuto a pak bylo ze strany PČR a následně i HZSČR definitivně zrušeno. Důvod zrušení zde vypisovat nebudu, protože je dost obsáhlý a sám mu příliš nerozumím a hlavně s ním nesouhlasím! 

 1. až 5. srpna 2022 proběhl příměstský tábor pro děti z SDH. Děti se scházeli u zbrojnice každý den kolem 7 hodiny a čekal je pestrý program až do 16 hodiny. Vše organizoval trenér naši mládeže pan Josef Gerža se svojí ženou Světlanou. Kam všude se děti podívali a co všechno dělali se dozvíte z výroční zprávy mládeže po naši valné hromadě, která proběhne v listopadu.

25. a 26. června 2022 proběhla na výletišti Zahrázovo jedna z našich největších akcí a tou byl v sobotu Hasičký den a v neděli Memoriál Josefa Brázdila. V sobotu odpoledne předvedli svůj hasičský útok muži, ženy a dorostenci. V neděli dopoledne pak mladší a starší žáci, nechybělo ani několik zástupců nejmenších, a tou byla přípravka. Víkend to byl náročný a dlouhý, ale vše nakonec dopadlo dobře bez jakéhokoliv zranění, když nepočítám pár jedinců, kteří to v horkém počasí, které po oba dny panovalo, přehnali s alkoholem. I to však prošlo bez vážných následků a celý víkend tak došel do zdárného konce. Rekord naší tratě nepadl v žádné kategorii.

16. června 2022 připravila naše jednotka zajímavé hasičské dopoledne pro žáky z místní školy. Začalo se ráno odbornou přednáškou ve třídách ZŠ a MŠ a pak kolem 10 hodiny byl vyhlášen poplach. Škola se spořádaně evakuovala na nádvoří a po příjezdu naši JSDH byl průzkumem zjištěn únik nebezpečné látky v prostorách kuchyně, kde zůstala v bezvědomí i jedna z kuchařek. Členové jednotky ji za pomocí nosítek vynesli ven a přivedli k vědomí. Vše bylo samozřejmě nahrané, ale pro děti velmi zajímavé a poučné. Pak se všechny děti i s učitelkami převezli na výletiště Zahrázovo, kde program pokračoval prohlídkou zbrojnice i klubovny. Zde se k nám připojila i návštěva ze zlínského stacionáře pro postižené. Pak se pod odborným dohledem zapálil papírový domek a jedno z dětí si vyzkoušelo volání na operační středisko, kde ohlásilo požár. Volalo samozřejmě jednomu našemu veliteli, který předstíral KOPIS. Následoval příjezd na místo a ukázka hasičského zásahu proti skutečnému ohni. A protože panovalo velmi horké počasí, tak po uhašení ohně nemohla chybět pořádná sprcha pro přihlížející děti. Následně si děti vyzkoušeli hašení pomocí práškového hasícího přístroje a celé dopoledne se završilo opečením špekáčků a menším občerstvením pro všechny. Celý program byl zajímavý a všem se moc líbil. Vše prováděli naši proškolení členové z výjezdové JSDH Sazovice. Zvláštní poděkování pak patří bratru Josefu Geržovi, který celý tento program vymyslel a naši členové ho pak pomohli ze vší parádou uskutečnit.

4. června 2022 se v naší obci konal sjezd rodáků spojený s oslavami 660. výročí od první zmínce o naší obci. Program začal ráno slavnostním průvodem ke kostelu sv. Václava, kde proběhla mše svatá. Poté se šlo k obecnímu úřadu, kde proběhl připravený program, slavnostní oběd a jiné věci. Mezi tím probíhal i program na výletišti Zahrázovo a na koupališti, kde bylo spousta atrakcí pro děti. Byly též otevřeny všechny důležité místa a firmy v naší obci. Večer pak proběhla na výletišti taneční zábava s kapelou Zdounečanka. Po celý den bylo všude dostupné občerstvení, které bylo v rámci oslav obce pro všechny zdarma. Celé oslavy proběhly bez problémů a po celý den vydrželo i hezké počasí, ikdyž odpoledne to vypadalo na bouřku. Ta nás však nakonec obešla.

7. května 2022 se konala na výletišti Zahrázovo okrsková soutěž. Zúčastnili se ji sbory z našeho 3. okrsku. Začalo se ve 13 hodin a i přes dopolední hodně špatné počasí se vše do začátku soutěže vybralo a po celý zbytek dne už bylo hezky. Výsledky byly hodně jednotvárné, protože skoro všechny kategorie vyhráli teamy z Rackové, konkrétně vyhrály kategorie mladších i starších žáků a kategorii dorostenky a ženy. Jen v mužské kategorii se jim to nepovedlo, zde zvítězily muži z Mysločovic. Domácím se moc nedařilo, ale to je tzv. prokletí domácího teamu. Vítězům samozřejmě gratulujeme. Vše nakonec dopadlo dobře, až na jedno drobné zranění jedné ženy. Končilo se až ve večerních hodinách.

30. dubna 2022 proběhl na výletišti Zahrázovo velký slet čarodějnic. Po dvouleté covidové odmlce jsme čekali, jaká bude účast a byla opravdu skvělá. Dětský program začal v 16 hodin a bylo zde nachystáno spousta soutěží a skvělý program pro děti. Ve 20 hodin pak vypukla zábava pro dospělé s kapelou Expo - Pension a kolem 11 hodin se zapálil i velký oheň. Účast byla více než skvělá. Dětské části se zúčastnilo několik stovek dětí s rodiči a tu večerní část navštívilo více jak 800 lidí! Vše se nakonec obešlo bez větších problémů a za celkovou přípravu, organizaci a průběh celé této mega akce vděčíme nejen našemu sboru SDH Sazovice, ale také spolku kostela sv. Václava a spolku Hašlergy ze Sazovic. Společně jsme tedy opět dokázali po tak dlouhé době uspořádat skvělou akci a zábavu pro všechny věkové kategorie.

13. dubna 2022 proběhla od 16 hodin další brigáda. Tentokrát jsme natáhli plachty na nástřešcích na výletišti. Sešlo se nás poměrně dost, ale i tak jsme končili až okolo 19 hodiny. Obě plachty jsou ale nataženy a akce tak mohou začít i za méně příznivého počasí. 

9. dubna 2022 jsme od 10 hodin provedli jarní brigádu ve zbrojnici. Původně jsme chtěli natahovat plachty na nástřešky na výletišti. Pro nepřízeň počasí jsme ale toto neprovedli, ale za to jsme řádně uklidili celou zbrojnici od všeho nepotřebného a pořádně s nepořádkem zametli. Čekali jsme ale větší účast mladších ročníků, z dorostenců přišli na brigádu jen 2 členi ! 

8. dubna 2022 proběhl od 15 hodin jarní sběr železa v naší obci. Členů se sešlo 7 a tak šla celá práce docela rychle. Sice nás ke konci zasáhl mírný déšť, ale i tak jsme celou obec řádně projeli a všechno železo posbírali. Nebylo toho nijak moc, ale i tak moc všem děkujeme. Končilo se v 17 hodin. 

26. března 2022 proběhla v odpoledních hodinách menší brigáda na Zahrázovém, kdy se čistila studna na čerpání vody při trénování. Ve třech lidech jsem studnu celou vyčerpali, propláchli a posypali vápnem. Snad to pomůže. Akce trvala asi 2 hodiny.

25. března 2022 se náš sbor rozloučil s našim členem panem Antonínem Hrbáčkem ml. Zemřel náhle dne 22. března a to ve věku pouhých 44 let. Rozloučení proběhlo s hasičskými poctami ve smuteční síni zlínského krematoria. Členem našeho sboru byl 22 let.

26. února 2022 proběhl v naší obci ostatkový zvyk Vodění medvěda. Masky se sešli okolo 8 hodiny u hasičárny a pak se vyšlo na opravdu náročný pochod celou naší obcí. Nutno dodat, že podle úvodní fotky, když se vycházelo, nás bylo 50 masek, což je nový rekord v účasti. Během průvodu se pak přidávali další, takže v jistý okamžik nás mohlo být i 60 účastníků! To byla opravdu rekordní účast a všem tak za celý sbor moc děkuji. Je vidět, že ta roční covidová pauza se projevila a lidi se na tuto skvělou akci opravdu těšili. Společné téma na masky byly zimní olympijské hry, ale vítána byla jakákoliv maska, to se rozumí. Průvod prošel celou obcí s krátkou pauzou na oběd a asi okolo 17 hodiny došel zpět k hasičárně, kde na všechny čekalo pohoštění a hlavně zasloužený odpočinek. Hromadu fotek z této skvělé akce najdete zde

5. února 2022 proběhla od 15 hodin v naší klubovně výroční valná hromada našeho 3. okrsku. Zúčastnilo se ji okolo 20 zástupců všech 5 sborů z našeho okrsku. Shrnul se loňský rok, podebatovalo se o všem potřebným, přečetli se výroční zprávy všech sborů a také se naplánovalo dění na rok 2022. Letos se veškeré okrskové akce konají u nás v Sazovicích, tedy tato valná, okrskové závody v PS a taktické cvičení. Snad už všechny naplánované akce proběhnou bez nějakých nařízení a zákazů ze strany vlády ČR! Valná hromada končila krátce po 18 hodině.

Z důvodů nesmyslných opatření naší vlády kvůli pandemii Covid-19, byli letos zrušeny tyto plánované akce:

  • 15. ledna 2022 měl proběhnout tradiční Hasičský ples

   

Informace o dění ve sboru v minulých letech a Výroční zprávy našeho sboru

Činnost sboru:

Členové družstev mladší žáci, starší žáci, muži a ženy se každoročně zúčastňují okrskových soutěží v požárním útoku a štafetě, ale i pohárových soutěží, které pořádají okolní sbory. Pořádáme též soutěž pro dříve narozené, která se koná vždy v polovině srpna, pod názvem „Memoriál Libora Kučery“. Soutěž se skládá ze speciální štafety a útoku podle dřívějších pravidel. Členové sboru se zúčastňují i oslav a výročí v okolních sborech, obcích, hodů, sjezdů rodáků, svěcení symbolů, valných hromad, oslav sv. Floriána, doprovázejí své zesnulé členy na jejich poslední cestě a navštěvují i jubilanty při příležitosti jejich životních výročí.

Činnost zásahové JSDH Sazovice:

Každoročně je do plánu činnosti naši JSDH zařazeno námětové okrskové cvičení (dálková doprava vody), případně i naše vlastní prověřovací cvičení (uměle vytvořený požár nebo jiná podobná událost). Každý rok těž provádíme pro místní školu odborné přednášky, které jsou obvykle spojené s cvičnou evakuací celé školy a ukázkami hašení.

Financování sboru:

K zajištění financování sboru slouží hlavně sběry železného šrotu, které probíhají vždy na jaře a na podzim. Tolik potřebné finance se též získávají z pořádání veřejných akcí, plesů a hasičských soutěží. Hodně nám pomáhají i sponzoři, kterých je hodně, ale mezi ty nevýznamnější patří určitě firma MRB Sazovice, která financuje hlavně naše závodní družstva.